Nogle af de ting som vi gør, gør vores mødre og vores børnebørn meget stolte. At deltage på lang tur med jer er jeg sikker på var sådan en begivenhed.
På hele turen og også på hotelet var der en atmosfære af glæde, samarbejde, beredskab og også hensyn og ømhed og når jeg tænker på det, bliver mit hjerte varmt. Da menneskerne vinkede til os og ønskede os god tur var det ligesom at få et ekstra batteri. Der var også andre deltagere, som hjalp os på vej, selv om det nogle gange ikke var så nemt. Sammen klarede vi det!
Selvfølgelig måtte det være i Sommersted, at det begyndte at regner. Vi er i Danmark og om sommeren hører der også regn til. Det lige meget, vi holdte os varm.
Et meget berørende moment for mig, var at være i Dyrehaven og se så mange forskellige livsformer. Vi kunne mærke hvor værdifuldt livet er og hvorfor vi skal leve det til fulde.
Jeg beundrer meget plejepersonale, som var med os.
Desværre klarede jeg det ikke til Rømø og er meget ked af det. Da jeg viste, at jeg kunne få migræne, deltog jeg kun på turen, fordi vi fik at vide, at der ville værepiloter nok, i tilfælde af at noget skulle ske.
Hele turen var en emotionelle, uforglemmelig oplevelse, hvor livet blev fejret med respekt, beundring og nydelse. Jeg er meget stolt og glad for at have haft denne mulighed med jer og det vil altid blive i mit hjerte!
Billeder fra Kolding lokalavisen
Billeder fra Haderslevsugeavisen
P.S.: Og fordi vi er i Danmark, skinner solen selvfølgelig også! Og jeg er glad for at se at de nød det på Rømø.